Projekt przeznaczony jest dla 20 osób niepełnosprawnych wzrokowo powyżej 29 roku życia w wieku aktywności zawodowej z obszarów subregionu elbląskiego
Projekt trwa od 01.01.2017 do 31.10.2017r.
Wartość projektu ogółem 398 160,00 zł.
Celem projektu jest aktywizacja zawodowa w roku 2017- 20 osób ( w tym 12 osób biernych zawodowo, 8 bezrobotnych, 14 kobiet i 8 mężczyzn) w wieku powyżej 29 roku życia niepełnosprawnych wzrokowo zamieszkałych na obszarze subregionu elbląskiego.
Efektem będzie wsparcie umiejętności miękkich 20 uczestników projektu poprzez udział w warsztatach umiejętności miękkich, spotkaniach z psychologiem i doradcą zawodowym; udział 20 osób w szkoleniach zawodowych i nabycie przez nich kompetencji; uczestnictwo 14 osób w 3 miesięcznym stażu zgodnie z rozpoznanymi predyspozycjami; prowadzone przez cały projekt zatrudnienie wspomagane i pośrednictwo pracy dla 20 uczestników projektu, przyczyni się do zatrudnienia 7 osób.
Beneficjenci w ramach projektu otrzymają następujące formy wsparcia:
W ramach tego wsparcia odbyły się dwa 2 godzinne indywidualne spotkania z psychologiem i doradcą zawodowym,
40 godzinne warsztaty grupowe po 10 osób każda z trenerem umiejętności psychospołecznych, które rozwinęły kompetencje w zakresie komunikacji interpersonalnej, interakcji międzyludzkich. Zapewniono pełne wyżywienie i zakwaterowanie , zwrot kosztów dojazdu komunikacją publiczną 2 klasą, zaświadczenia, materiały szkoleniowe.
Tematyka szkoleń dostosowana do predyspozycji i preferencji zawodowych uczestnika. Szkolenia trwały średnio 150 godzin ( 21 dni x średnio 7 godzin). Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe, stypendium szkoleniowe, ciepły posiłek i serwis kawowy, 70 % uczestników spoza Olsztyna zakwaterowanie i pełne wyżywienie.
70% uczestników- 14 os. (zgodnie z potrzebami i możliwościami skierowano na 3- miesięczne staże w wymiarze ¾ etatu zgodnie z polskimi ramami jakości Praktyk i Staży. Umiejętności nabyte podczas stażu pozwoliły zdobyć doświadczenie zawodowe. O przyjęciu na staż decydowała motywacja i kwalifikacje. W ramach stażu zapewniono badania lekarskie, stypendia stażowe w wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Prowadzone przez doradcę zawodowego i trenera umiejętności psychospołecznych (przewidziane średnio 10 godzin na każdego uczestnika), mające na celu podniesienie lub uzupełnienie kompetencji w zakresie planowania rozwoju kariery zawodowej.
Trenerzy pracy ściśle współpracowali z beneficjentami wypracowując z nimi profil zawodowy beneficjenta. Spotykali się z pracodawcami, każdemu beneficjentowi przedstawiali oferty pracy. Dokonywali analizy oferowanego stanowiska pracy pod kątem czynności, kompetencji które muszą zdobyć beneficjenci , oczekiwań pracodawcy, efektów pracy, stworzyli plan wdrażania pracownika do pracy. Trener pracy uczestniczył w pierwszym okresie zatrudnienia monitorując je z coraz mniejszą częstotliwością aż do usamodzielnienia się beneficjenta. Pośrednik pracy- firma zewnętrzna pozyskała miejsca pracy dla 7 beneficjentów projektu.
Motyw przygotowany przez dostepnatresc.pl